Biuro księgowe, samodzielny księgowy, narzędzia do samodzielnej księgowości – co wybrać?

​Kiedy zakładamy firmę lub dochodzi w niej do zmian, jedną z decyzji do podjęcia jest zdecydowanie się na odpowiednią formę pracy nad naszą księgowością. Rynek oferuje nam przynajmniej 3 rozwiązania, bardzo różne od siebie oraz dopasowane do różnych wymagań przedsiębiorców. Na które z nich powinniśmy się zdecydować, w jakiej sytuacji i czym one właściwie się różnią?

Zacznijmy od opcji zdecydowania się na samodzielnego księgowego. W takim przypadku zatrudniamy osobę, która dla nas pracuje. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi? Po pierwsze, w sytuacji, w której na takiego pracownika nas stać i w sytuacji, w której faktycznie jest nam on potrzebny. W tym przypadku musimy postarać się ustalić, ile godzin pracy księgowego niezbędne jest w naszej firmie. Samodzielny księgowy to duży koszt, ale może się okazać, że to dla nas najlepsze rozwiązanie, jeżeli codziennie taki specjalista w naszej firmie jest potrzebny. Pamiętajmy jednak o tym, że wiedzę i umiejętności takiej osoby trzeba poszerzać i aktualizować, więc kursy i szkolenia oraz ich ceny również powinniśmy brać pod uwagę. Sam samodzielny księgowy będzie potrzeby raczej w większych firmach, sam w sobie jest on jednak rozwiązaniem naprawdę dobrym – jeżeli zdecydujemy się oczywiście na kompetentnego pracownika, natomiast często największym minusem takiego rozwiązania są po prostu jego koszty. Miejsce pracy czy komputer lub inne narzędzia dla księgowego, włącznie z potrzebnym mu oprogramowaniem, również musimy brać w tym wypadku pod uwagę.

Opcją zdecydowanie najtańszą jest zdecydowanie się na odpowiednie oprogramowanie do prowadzenia księgowości. Na rynku jest ich naprawdę dużo, zawsze są one aktualne, a tworzone są w taki sposób, by ułatwiać ich użytkownikom prowadzenie księgowości. Często są dystrybuowane w systemie SaaS, gdzie otrzymujemy dostęp do narzędzia online, a opłaty za nie wnosimy w systemie abonamentowym. Cena w tym wypadku jest niewątpliwą zaletą, jakie są jednak minusy?

Takie rozwiązanie idealnie sprawdzają się małych lub miko przedsiębiorstwach, lub wręcz w przypadku działalności jednoosobowej. Jeżeli decydujemy się na takie narzędzie, pamiętajmy, że sami będziemy musieli je obsługiwać. Będzie nam do tego potrzebny nie tylko czas, ale również wiedza oraz umiejętności. Wiedza natomiast będzie musiał być również aktualizowana, na co znów potrzebny będzie czas. W takim więc wypadku wybieramy rozwiązanie tanie, jednak zapłacimy za nie czymś innym.

Plusem tutaj jest fakt, że jeżeli wszystkim zajmujemy się sami, nie interesuje nas niczyja praca np. tylko do godziny 17.00. Poszczególne zadania możemy realizować nawet 5 minut przed ostatecznym terminem, sprawdza się to w sytuacjach podbramkowych. Dzięki narzędziom otrzymujemy również regularne raporty i w sposób wygodny możemy być na bieżąco z naszą księgowością, co też jest dużym plusem.

Ostatnią opcją jest zdecydowanie się na biuro księgowe. W wielu przypadkach jest to opcja najbardziej opłacalna. Czemu?

Decydujemy się na ofertę jednego z naprawdę wiele biur i dopasowujemy pakiet usług do naszych wymagań. Otrzymujemy dzięki temu usługi, których wymagamy, ich cena jest dzięki temu również do nich dopasowana, dzięki czemu po prostu nie przepłacamy.

Opiekuje się nami konkretny specjalista, pracuje więc podobnie do samodzielnego księgowego, jednak zdalnie. Jeżeli mamy z nim dobry kontakt, różnica nie będzie tak duża. Może się również okazać, że dane biuro, w sytuacjach kryzysowych, oferuje nam wsparcie po godzinach oficjalnej pracy, co może okazać się bardzo istotne.

Biuro rachunkowe jest oczywiście droższe niż narzędzia do księgowości, jednak wtedy sami nie musimy się nią zajmować – dla wielu osób to bardzo kluczowe.

Kiedy jednak decydujemy się na biuro księgowe, musimy sprawdzić kilka ważnych aspektów, poza dopasowaniem do naszych potrzeb naszego pakietu usług. Warto sprawdzić opinie o danej firmie – najlepiej wśród bliskich, znajomych i osób z naszej branży, bowiem te opinie, które znajdziemy w internecie, mogą okazać się kupione. Pamiętajmy o tym, by sprawdzić, jak wygląda komunikacja z pracownikiem biura (będzie ona mailowa a może głównie telefoniczna?), dotykowo koniecznie sprawdźmy, jak musimy dostarczać dokumenty do biura – elektronicznie a może w formie fizycznej, co jest trudniejsze i bardziej kosztowe, do tego trwa dłużej?

Ważne jest również to, aby sprawdzić jakich klientów dane biuro obsługuje do tej pory. Warto stawić na takie, które obsługują klientów z naszej branży, dzięki czemu mamy pewność, że posiadają one wiedzę i niezbędne doświadczenie. Na koniec warto zapoznać się również z tym, na jaką kwotę ubezpieczone jest dane biuro – za jego potencjalne błędy odpowiadamy my. Możemy jednak wtedy uzyskać odszkodowanie od biura, wynikające z ubezpieczenia właśnie – jest ono obowiązkowe, jednak tylko w kwocie minimalnej. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla nas, przedsiębiorcy.

Jeżeli poszukujecie biura rachunkowego w Krakowie, koniecznie zapoznajcie się z ofertą firmy Raś&Raś – atrakcyjna oferta i wiele lat doświadczenie sprawa, że chętnie są oni wybierani przez licznych klientów z Krakowa oraz okolic!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 985

E-mail: kontakt@parz.pl

Strona dla osób poszukujących wskazówek i porad prawnych oraz finansowych, jak na przykład wybór biura rachunkowego. Zapraszamy!

biuro księgowe