Podatek VAT

VAT jest to podatek od tzw. wartości dodanej towarów i usług z ang. - Value Added Tax. Z punktu widzenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą VAT są to pieniądze,  od samego początku te pieniądze należą do urzędu skarbowego, a przedsiębiorca prowadzący działalność  otrzymał je tylko na moment na przechowanie .Vat jest podatkiem pośrednim –obciąża konsumenta finalnego. W cenę towaru lub usługi  jest wliczony podatek VAT przez sprzedającego który jest opodatkowany tym podatkiem.

Podatek VAT  płacą przedsiębiorcy od uzyskanego obrotu czyli sprzedaży. Większość przedsiębiorców korzysta z pomocy biur rachunkowych prowadzących usługi księgowe przy rozliczaniu tego podatku. Stawki podatku VAT są następujące: podstawowa stawka VAT wynosi 23 procent , jednak przy niektórych wykonywanych czynnościach może ona być niższa tj.8 proc, 7 proc, 5 proc, 0 proc, lub sprzedaż zwolniona z tego podatku. Przedsiębiorca o rocznych obrotach nie przekraczających określonego w ustawie o podatku od towarów i usług poziomu ma prawo być zwolnionym  z rozliczania podatku VAT.  
 
Kiedy warto pomyśleć o zastaniu VAT-owcem? Wtedy gdy rozliczamy się z innymi firmami, i to tymi dużymi tymi dużymi. Gdy rozpoczynamy nasza działalność gospodarcza  ponosimy zazwyczaj bardzo duże koszty związane z jej rozpoczęciem na przykład kupujemy wyposażenie lokalu, remontujemy , kupujemy meble, sprzęt oraz urządzenia i materiały biurowe. płacimy za media, w cenie, którą płacimy za te wszystkie rzeczy jest już zawarty podatek VAT.W tej sytuacji bycie Vatowcem może być opłacalne ponieważ , podatku jest dużo, a my jeszcze nie zarabiamy, więc dostaniemy zwrot VAT-u.

Za uzyskany zwrot możemy sfinansować coś na co brakuje nam pieniędzy. Najlepiej jak wspomniałam na początku ściśle współpracować w tym zakresie ze specjalistami którzy prowadzą usługi księgowe i udzielą nam bezcennych wskazówek.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 985

E-mail: kontakt@parz.pl

Strona dla osób poszukujących wskazówek i porad prawnych oraz finansowych, jak na przykład wybór biura rachunkowego. Zapraszamy!

biuro księgowe